آشنایی با داروهای کاهش میل جنسی

داروی کاهش دهنده میل جنسی

برخی دارو ها روی عملکرد جنسی فرد تأثیر می گذارند و باعث کاهش میل جنسی می شوند. می توان این دارو ها را قاتلان میل جنسی نامید. در زیر به چند مورد از آن ها می پردازیم.
مهارکننده های بازجذب سروتونینافسردگی، خود یک قاتل میل جنسی است. بسیاری از دارو های ضد افسردگی نیز چنین تأثیری دارند، مانند پروزاک، سرترالین، و … که با افزایش سروتونین سعی در بهبود خلق و خوی دارند و به عنوان SSRI ها شناخته می شوند.
Wellbutrin و Viibryd دو SSRI هستند که چنین آثار جانبی ندارند.

داروهای ضدافسردگی سه حلقه
با ایجاد دارو های SSRI، دارو های سه حلقه مانند تریپتیلین کمتر مصرف می شوند، ولی هنوز هم برخی پزشکان نه تنها برای درمان افسردگی، بلکه برای درمان انواع بیماری های عصبی از آن ها استفاده می کنند.این نوع دارو ها نیز میل جنسی را تا حدود زیادی کاهش می دهند.
قرص های ضد بارداریقرصهای ضد بارداری با کاهش سطح هورمونهای جنسی، از جمله تستوسترون ، ممکن است میل جنسی را کاهش دهند.
ضد بارداری غیر هورمونی، مانند IUD، جایگزین خوبی است.

 

دارو های درمان پروستات

دارو هایی برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH، مصرف می شوند که مواد تشکیل دهنده آن ها از فعالیت تستوسترون کاسته و موجب کاهش میل جنسی می شوند.

روشی جایگزین برای این دارو ها، روش برداشت از تخلیه پروستات است. این روش یک عملیات یک ساعتی،  شامل لغزش یک لوله تا مجرای ادرار و از بین بردن بخشی از پروستات است.

پروپشیا

این دارو مشابه داروی ذکر شده در فوق است، ولی دوز پایین آن برای  درمان ریزش مو در آقایان استفاده می شود. در نتیجه به علت مصرف این دارو، حتی مردان جوانی که بیماری پروستات ندارند، ممکن است به کاهش میل جنسی دچار شوند.

جایگزینی مناسب برای درمان ریزش مو که اثری بر میل جنسی ندارد روگین است.

آنتی هیستامین ها

اکثر آنتی هیستامین ها، مخصوصاً diphendyramine هیدرامین و کلرفنیرامین، ممکن است آلرژی را در شما کاهش دهند، اما به طور موقت زندگی عشقی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

تنها کاری که باید انجام دهید، این است که به زمان مصرف این دارو ها دقت کنید.

اثر گذاری این نوع دارو ها بیش از ۲۴ ساعت نیست. در بیماران قوی تر و جوان تر، اثر دارو تا ۸ ساعت بعد از مصرف آن پاک می شود.

ماری جوانا پزشکی

در ۲۰ ایالت، ماری جوانا برای مصارف پزشکی به تصویب رسیده است، صرف نظر از این که چه آثاری روی میل جنسی و همچنین توانایی جنسی افراد دارد.

داروهای ضد تشنج

Tegretol دارویی است که هم برای درمان تشنج، و هم اختلالات دو قطبی از آن استفاده می شود.

این دارو، و دارو های مشابه انگیزه های سفر در امتداد سلول های عصبی را از بین می برند و موجب کاهش میل جنسی می شوند.

ارگاسم مشابه تشنج است و در هر دو ورودی های حسی موجب پاسخ بدن می شوند. در نتیجه دارو هایی که موجب تعدیل تکانه های عصبی می شوند، همچنین می توانند احساس لذت را نیز کاهش دهند.

در مدت زمان کوتاهی، چیز هایی که قبلاً موجب تحریک فرد می شد، دیگر کارساز نخواهد بود.

عواملی که تحریک جنسی را کاهش می دهد

 

مخدرها

برخی مسکن ها، به عنوان مخدر تلقی می شوند. این ها از طرفی موجب تسکین درد های شدید می شوند، ولی از طرف دیگر اعتیاد آورند و میل جنسی را کم می کنند.

دارو هایی مانند ویکودین، کونتین، و پرکوست Percocet، موجب کاهش سطح تستوسترون شده و میل جنسی را کم می کنند.

مسدود کننده های بتا

ده ها میلیون نفر از آمریکایی ها مسدود کننده های بتا مانند پروپرانولول و متوپرولول که دارای مزایایی برای قلب و معایبی بر میل جنسی اند، استفاده می کنند.

در موارد نادر، حتی قطره چشم حاوی تیمولول مسدود کننده بتا (مورد استفاده در درمان گلوکوم) می تواند میل جنسی را کاهش دهد.

اما مسدود کننده های فراوانی در بازار موجودند که هر یک با روش خاص خود موجب کاهش فشار خون می شوند. با مشورت دکتر خود، بهترین را برای خود انتخاب کنید.

نوشته آشنایی با داروهای کاهش میل جنسی اولین بار در مجله پزشکی آسان طب پدیدار شد.